tel: 71 72 77 586 | mobile: 888 761 599

Wymiania rozrządu

Przy jakim przebiegu należy wymieniać rozrząd?

a) Prawidłowa odpowiedź zawarta jest w warunkach technicznych eksploatacji pojazdu, podanych przez producenta, np.: Ford Focus 1,6 TDCI 66kW z 2011 roku – 200 000 km.

b) Jeśli zaistniała awaria silnika przy której mechanik zalecił wymianę rozrządu, a nie wynika to z zalecanego przez producenta przebiegu, możemy przyjąć zasadę - do połowy nominalnego przebiegu, przy którym producent zaleca wymianę, np.: (Focus do 100 000 km), dopuszczalna jest tylko wymiana paska rozrządu.

c) Powyżej zalecanego przebiegu wymieniamy komplet (pasek i rolki, napinacz – zależnie od modelu).

d) Wówczas zalecamy również wymianę pompy układu chłodzenia (koszt pompy niewielki, a unikniemy powtórnej opłaty za pracę przy rozrządzie - już w niedalekiej przyszłości).


CZYNNOŚCI:

a) Aby dokonać wymiany rozrządu w sposób prawidłowy, należy posiadać i stosować zestaw odpowiednich blokad, właściwych dla danego modelu silnika, które unieruchamiają ustawiany rozrząd na tzw. znakach, pozostawionych przez producenta pojazdu w określonych miejscach.

b) Po wymianie rozrządu powinniśmy zalać ponownie układ chłodzenia płynem chłodzącym i doprowadzić do jego prawidłowego działania (odpowietrzenia układu, zadziałania wentylatora).

c) Po wymianie rozrządu zalecamy również wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem (po uprzednim płukaniu silnika odpowiednim preparatem czyszczącym, bardzo dobrym środkiem jest Engin Flusch Millers Oil).

Wymiana rozrządu powinna zamknąć się w czasie jednego dnia roboczego, choć oczywiście czas postoju pojazdu jest zależny od dostępności dedykowanych dla pojazdu części.

Usługę wymiany rozrządu wraz ze wszelkimi związanymi z tą naprawą czynnościami wyceniamy od 300 zł - cena zależna jest od modelu silnika i złożoności dostępu do wymienianych części (czasu, który musi poświęcić mechanik na wymianę i regulację)


Krzysztof Tomkowiak, kierownik Warsztatu


Czy można mówić o przebiegu pojazdu, przy którym należy wymienić sprzęgło?

Z paru powodów – NIE.

Zużycie sprzęgła uzależnione jest bowiem od wielu czynników niezależnych od producenta auta, jak chociażby: „cięższa lub lżejsza noga kierowcy”, czy poruszamy się tylko po mieście, w terenie płaskim lub górzystym, a to tylko niektóre elementy decydujące o zużywaniu się sprzęgła.

Kiedy zatem wymieniamy sprzęgło?

Najczęściej sprzęgło „samo nas o tym powiadomi”.

Często zapachem, kto raz poczuł „zapach” spalonego sprzęgła, długo go nie zapomni.

Często również spotykanym objawem jest tzw., ślizganie się sprzęgła – dodajemy gazu, a pojazd dopiero po pewnym czasie reaguje, przy tym obroty pną się po skali niczym kozica górska, a wskazówka prędkościomierza wybrała się tylko na spacer.

Następnym objawem często spotykanym jest „dzwoneczkowanie”, dobrze słyszalne podzwanianie po odpaleniu pojazdu, a przed wciśnięciem sprzęgła. Z reguły można nawet wrzucić bieg i pojechać na wycieczkę do lasu, ale do czasu – tak kończy się łożysko oporowe/wyciskowe (dwojga imion).

Jeżeli nasze sprzęgło „bierze” przy samej podłodze, albo nie starcza nam miejsca pod kierownicą bo zaczyna pracować w górnym położeniu (klejenie sprzęgła) – powinniśmy w internecie poszukać Auto Plus Garage i umówić się na spotkanie z - nowym sprzęgłem. Choć w starszych modelach pojazdów możliwa jest jeszcze regulacja lub wymiana linki sprzęgła.

Nie wyczerpiemy w tym miejscu wszelkich niuansów związanych z możliwymi objawami zużycia sprzęgła czy koła dwumasowego (słynne telepanie przy rozruchu i gaszeniu pojazdu), ważne jest aby być czujnym i nie zostać w tym lesie z niepracującym sprzęgłem.

Aha, nie szukajmy proszę sprzęgieł regenerowanych – dobrze zregenerowane sprzęgło lub koło dwumasowe jest jak bakteria – wszyscy wiedzą że istnieje, ale widzieli tylko nieliczni.

Cena wymiany sprzęgła od 350,-

Zadzwoń do nas


© 2012 Auto+Garage

Mapa strony

Auto Plus Garage: ul. Wiśniowa 81
53-126 Wrocław
Zadzwoń do nas: tel. 71 72 77 586